Emanuel proponuje...


Zacznijmy się ruszać...

Styczeń to dla wielu miesiąc postanowień. Wejście w nowy rok to wejście w nowy etap życia. Co prawda niektóre troski, problemy nie giną, ale zaczynamy patrzeć na nie z zupełnie nowej perspektywy.
Wykorzystajmy ten przełom i zacznijmy się ruszać.

Jak?

Najprościej, czyli wykorzystajmy do tego podstawową formę ruchu, jaką jest bieg. Jest to najtańsza forma ruchu nie wymagająca żadnych dodatkowych nakładów finansowych. Salą gimnastyczną jest cały otaczający nas świat. Wystarczy to, co chyba każdy z nas ma w szafie. Stary dres i jakieś tenisówki. Ważne jest, by zimową porą nie zapomnieć o czapce i rękawiczkach.

Dlaczego warto?

Biegając wzmacniamy serce, usprawniamy układ krwionośny i oddechowy. Tym samym doprowadzamy do zmniejszenia ryzyka zachorowania na choroby cywilizacyjne, które stają się przyczyną śmierci coraz większej części społeczeństwa.
Psycholodzy twierdzą że jednym z celów człowieka jest dążenie do wolności. Biegacz jest człowiekiem wolnym. Wychodzi potruchtać kiedy chce i gdzie chce. Jeśli potrzebuje towarzystwa umawia się z innym biegaczem, jeśli nie biega sam. Tylko on decyduje o tym, jak długo i o jakiej porze będzie biegał.
Bieganie daje radość. Badania naukowe wykazały, że bieg działa jako wspaniały środek antystresowy. W początkowej fazie problemów związanych z depresją bieg jest bardziej skuteczny niż lekarstwa. Biegacz staje się człowiekiem pewnym siebie, posiada większą energię i samopoczucie.
Bieganie jest jednym z najintensywniejszych sportów, które można polecić osobom odchudzającym się. Bieganie skłania do zmiany diety, na bardziej zróżnicowaną, bogatą w witaminy.
Biegający to ludzie szczerzy i otwarci. Podczas wspólnego treningu zanikają różnice wieku. Bez względu na wiek biegacze (nawet Ci co spotkają się przypadkiem na trasie)choć wcześniej nigdy się nie widzieli przechodzą na „ty”.
Wiek nie ma znaczenia. Można zacząć biegać w każdym wieku. Ważne jest by odpowiednio dobrać obciążenia treningowe. Bieganie daje nie tylko sprawność fizyczną, ale również umysłową.
Biegając możemy obserwować swoje postępy. Tylko regularne bieganie daje wielką satysfakcję z łamania własnych barier.

Kiedy i gdzie zacząć?

Im szybciej ruszymy z miejsca tym lepiej dla naszego organizmu. Zacząć najlepiej w grupie. Takiej której większość osób jest na takim poziomie jak początkujący. Dobrze również porozmawiać z biegaczami dla których ten sport to codzienne hobby. Dlatego zachęcam do udziału w Weekendowych Spotkaniach Biegowych jak zawsze w niedzielę o 10.30 na bieżni „Orkana w Sochaczewie”, zbiórka przy wejściu od strony parkingu przy basenie.

Emanuel Zimny, KM ”Aktywni” Sochaczew

Opracowanie na podstawie www.bieganie.pl.