Nordic Walking. Stanisław Paga.


Co to jest Nordic Walking?

Nordic Walking – to energiczne chodzenie z kijkami, które pozwala zdobywać kondycję oraz rozwijać poszczególne grupy mięśni, zaniedbane w codziennym trybie życia. Technika marszu Nordic Walking polega na odpychaniu się kijkami od podłoża podobnie jak przy jeździe na nartach biegowych. Treningowi poddawane są jednocześnie nogi, biodra, jak i cała górna część ciała – ręce, ramiona, obręcz barkowa, mięśnie klatki piersiowej oraz kręgosłup. Podczas takiego marszu czynnie bierze udział około 600 mięśni naszego ciała, co stanowi 90% całego układu mięśniowego.

Co to nam daje?

Nordic Walking zmienia sylwetkę ćwiczącego – staje się ona bardziej wyprostowana. Dzięki temu zwiększa się objętość płuc i dotlenienie całego ciała. Równie ważnym czynnikiem jest spalanie kalorii, które to wzrasta o około 20% - przy czym redukuje się obciążenie stawów i kręgosłupa o 5-20 kilogramów w zależności od dynamiki marszu. Mało która aktywność ma tak dużo pozytywnych cech przy takiej łatwości jej uprawiania. Nordic Walking ma tę zaletę, że oprócz mięśni nóg uaktywnia górną część tułowia. Pracują więc mięśnie zazwyczaj nieaktywne podczas zwykłego chodu.

Kijki.

Ważne jest, by przy zakupie upewnić się, czy kijki rzeczywiście przeznaczone są do marszów Nordic Walking. (KM „Aktywni” wypożyczają kijki nieodpłatnie).
Czy dobór kijków jest uzależniony od wagi osoby uprawiającej Nordic Walking?
- waga ma oczywiście wpływ....po pierwsze do wzrostu - dobieramy kije a raczej ich długość. Odnośnie wagi osoby maszerującej... - im osoba potężniejsza tym zawartość włókien powinna być większa, czyli większa wytrzymałość kijów.
Kijki można kupić już w cenie od 70 zł.

Dobór kijków do Nordic Walking
Wzrost Długość kija
110cm 75/80cm
120cm 80/85cm
130cm 85/90cm
140cm 95/100cm
150cm 100/105cm
160cm 105/110cm
165cm 110/115cm
170cm 115/120cm
175cm 120/125cm
180cm 125/130cm
185cm 130/135cm
190cm 135/140cm
Przy bardziej dynamicznym chodzeniu polecam dłuższe kijki.


Jak to uprawiać?

Pamiętajmy o rozgrzewce. Ćwiczenia rozgrzewające są bardzo ważne przed rozpoczęciem właściwego marszu Nordic Walking i powinny obowiązywać każdego.
Przygotowują one je do większego wysiłku. Stajemy się bardziej elastyczni oraz chronią nas przed urazami, które mogłyby nastąpić bez odpowiedniej rozgrzewki. Do ćwiczeń, jak najbardziej możemy wykorzystać kijki.

Poniżej prezentuje kilka przykładowych ćwiczeń.
1. Stań tak aby rozstawione stopy były na szerokości ramion, a kolana i duże palce u stóp skierowane były do przodu. Kije trzymaj po bokach ciała. Wysuń lekko jedną nogę pochylając się jednocześnie do przodu. Wypychaj się do przodu prostując plecy i nogę, którą wysunąłeś.
2. Połącz kije ze sobą i chwyć je obiema rękoma za końce. Uchwyt powinien być wykonany w ten sposób aby kostki palców były na zewnątrz skierowane do przodu. Trzymając kije na ramionach rozluźnij lekko uchwyt. Wykonuj skręty ciała naprzemiennie patrząc się cały czas przed siebie.
3. Powyższe ćwiczenie wykonaj unosząc kijki jak najwyżej i wspinając się na palcach.
4. Możesz sam wymyśleć następne ćwiczenia.
Chodzenie polega na wbiciu kijka wyprostowaną ręką np. lewą. w tym samym czasie stawiamy prawą stopę i tak na przemian. Powodzenia!!!


Znani ludzie o Nordic Wolking.

'Nordic Walking został wymyślony nie tylko po to, żeby było śmieszniej, ale żeby było zdrowiej i lepiej' .'Szczególnie ludzie, którzy mają nadwagę, bądź problem z uaktywnieniem się, wspomagając się kijami mogą swobodnie maszerować i spędzać aktywnie czas na świeżym powietrzu' - mówi Robert Korzeniowski, który „odkrył” Nordic Walking po zdobyciu złotych medali olimpijskich w chodzie.

'Pierwszy raz spotkałam ludzi z kijkami miesiąc temu w Tajlandii. Zobaczyłam jak kobiety i mężczyźni maszerują z Nordic Walking po ulicach. Tam ludzie nie wstydzą się ćwiczyć. Rano na ulicach jest wiele osób uprawiających jogging, ćwiczących w parku, chodzących na spacery' – opowiada dziennikarka i instruktorka Nordic Woling Mariola Bojarska-Ferenc.

'Ja chcę się zmęczyć. Ubieram się w taki sposób, żeby się spocić, żeby spalić te zbędne kalorie. Natomiast każdy może iść swoim własnym rytmem' – mówi Jolanta Kwaśniewska 'To nie jest trudny sport, to normalny marsz. To świetny sport dla każdej grupy wiekowej ' – dodaje.

Na koniec ja mniej znany: Chodzenie z kijkami rozpocząłem 3 lata temu w Tatrach. Wspaniale i dużo lżej maszerowało mi się po dolinach. Pod górę zmniejszałem dłuogść kijków, a schodząc zwiększałem. Nie polecam wspinania po skałach z kijkami. Teraz często maszeruję ulicami Sochaczewa i po okolicznych drogach.
'W drogę, już na mnie czas'

W artykule wykorzystano informacje ze stron www:

www.interplastic.nazwa.pl/www.exelsports.pl
www.nordicwalking.aktivpro.pl
www.tvnwarszawa.pl

Opracował: Stanisław Paga